Charlotta Andersson, »Dammsjölotta« i Dammsjötorp, Svenshyttan, Örebro. Rabatten har »Dammsjölotta« ramat in med målade stenar som skulle efterlikna vita snäckskal. Fotografens son, Axel Kalling, tittar genom fönstret. Foto: Martina Kalling, ca 1905

Hur en trädgård formas och vårdas beror inte bara på ägarens tycke och smak. Det beror minst lika mycket på hur samhället ser ut och hur det utvecklas. Byggnads- och trädgårdsantikvarie André Strömqvist berättar mer om trädgårdens status: fram och tillbaka mellan lyx och nödvändighet de senaste tvåhundra åren.

En trädgård har inte alltid varit en självklar del av en gård. Vid bondgårdar och torp var de flesta växter länge till nytta på något sätt, även om de var vackra. Före mitten av 1800-talet hade en stor del av befolkningen varken tid eller resurser att lägga på en trädgård. Man hade fullt upp med att odla mat och ta hand om djuren för att få tillräckligt med mat för att föda en stor familj. 

Länge var det billigt med arbetskraft, medan växter var dyrt,

Intressant, eller hur?

Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up