Bild från Sörmlands museums utställning »Hållbart hemma« som visar uppbyggnad av en lerklinad timmervägg med väggvärme. FOTO: JOHANNES RIESTERER

Är det möjligt att med traditionella och miljövänliga byggmaterial som trä, tegel, kakel och lera skapa hälsosamma, vackra och säkra badrum som fungerar i gamla hus? Johannes Riesterer beskriver framför allt lerans möjligheter att uppfylla både lagkrav och önskemål om komfort.

Badrummet i den form vi känner det, med rinnande varmt vatten och in­byggt avloppssystem, är en ganska ny företeelse. Under den senaste hundraårs­perioden har badrummet gått från att för många vara en inte alltför frekvent använd zinkbalja i köket till dagens påkostade rum. Ett rum som används flera gånger om dagen och där användningen genererar stora mäng­der vattenånga. De helt förändrade förutsätt­ningarna gör att det inte går att hänvisa till gamla förebilder och traditionella utföranden.
Detta i kombination med en djungel av lagstiftning, normer, standard och försäk­ringskrav gör att det är lätt att ge upp alla tankar på miljövänligt nytänkande och välja den

Intressant, eller hur?

Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up