fbpx

Foto: Årås bygdegårdsförening 2020

RALPH EDENHEIM

Byggnadsantikvarie och tidigare kulturchef på Skansen

Hur går man tillväga i arbetet med att färgsätta en äldre byggnad?

– Det viktigaste är att skrapa för att se vilka färglager som finns under den nuvarande färgen. Om det finns flera färglager måste man ta ställning till vilken epok som ska lyftas fram. Man väljer lämpligen den tid som byggnaden framför allt har präglats av. Ett exempel är Skogaholm på Skansen, från början en röd timmerstuga men som reveterader under 1700-talet och då fick en helt ny färgsättning.

Om byggnadsdelar är bytta så att det inte går att hitta äldre spår, kan man söka i litteratur och arkiv. I byggprojekt från 1700-talet och framåt där en arkitekt har varit inblandad, brukar det kunna finnas handlingar bevarade som tar upp färgsättning.

Om det inte finns arkivhandlingar, får man utgå från vilka färgsättningar som har varit vanligast i den trakt där byggnaden ligger.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up