Vindsisolering av timmertorp
Kort info om vårat åretrunt boende:
Utsida – synlig timmerstomme, betongtak, grunden är av natursten med vissa cementpartier.
Insidan – boyta ca 80kvm, renoverat ca 70talet, undervåningen inredd med träpanelstak och treteks tak, någon typ av osb i väggarna bakom tapeten och tvåglasfönster.
Värmekällor: vedspis i kök, jutjärnskamin i vardagsrummet samt luftvärmepump. En järlekamin finns också men som inte är inkopplad.
Vind- oisolerad vind med spån i mellanbjälklaget.
Vi tänkte börja med isolering av vinden för att göra den bebolig, under spånet i mellanbjälklaget ligger en tjock typ av duk som känns typ knottrig(?) Och väldigt tät, den hade vi tänkt byta ut och sedan fylla på med kutterspån där isoleringen känns tunn. Vilken duk/papp/ångbroms ska vi ha under isoleringen? Vi har fått råd om lumppapp eller vanliga tidningar. På undervåningen sitter ett tretex-undertak som vi gärna vill ha bort.
Vi har även öst ut runt murstocken på vinden och undrar nu vad vi ska lägga dit? Stenull? Lättklinker/leka kulor?
När vi fått detta gjort är det tänkt att lägga ett golv och sedan börja dreva väggarna och till nästa år isolera taket ovanifrån för att behålla takhöjden. Låter det som en bra ordning?

Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.



