Golvet är ojämnt och väggarna tunna jag undrar om det går att göra lergolv samt lerklina på befintliga underlag. På golvet är det gjutet en tunn betongplatta och väggarna är putsade med någon form av cement.
Svar:
I princip går det att lerklina på de flesta underlag förutsatt att leran får fäste. Förr användes pluggar, spräckpanel eller vassmattor på väggar. Men i ett garage är det nog olämpligt med lergolv eftersom det löses upp av vatten som kommer in med bilen. Om garaget är tänkt att inredas till bostad så fungerar det jättebra med lergolv. Bör dock nämnas att åtgärderna aldrig blir bättre än underliggande konstruktion, dvs rör det sig/ sätter sig så kommer även lerlager att följa med.
Jag är murare sedan 30 år tillbaka med egen verksamhet och det är som murare jag hittade kärleken till gamla hus. När jag jobbat i några år fick jag upp ögonen för saker man kunde ställas inför när man arbetade i gamla hus: Varför fungerade inte de nya produkterna som översvämmade byggmarknaden? Varför var husen byggda på liknande vis, fast de inte låg i närheten av varandra?
Snart insåg jag att för att närma mig husbyggnadsprinciperna fick jag leta i helheten under den period som husen byggdes. Hur levde folk och vad levde de av? Vilka material fanns att tillgå?
Jag är aktiv i ett flertal lokala föreningsnätverk och inser att de lokala skillnaderna som finns i landet är viktiga. Länsombud i Svenska byggnadsvårdsföreningen är viktiga av just den anledningen. Vi kan hjälpa till med ett av de första och bästa hjälpmedlen för att åstakomma bättring – studiet av vår egen lokala/regionala byggnadskonst.