Plåten är original stålplåt men läcker nu på flera ställen och är rostig och det är dags för byte. Många små detaljer, vinklar och vrån är det. Från byggnadsvårdens håll rekommenderas ofta förprimad kulturplåt som kan målas direkt vid takläggningen om jag förstår det rätt.
Samtliga plåtslagare vi talat med, även sådana som renoverar kyrkor och andra byggnader av kulturhistoriskt värde, rekommenderar dock att vi använder färdiglackad aluminiumplåt med 40 års garanti fr Prefalz. Vi slipper då utlägg för målning samt de täta underhållningsintervallen då det inte ska kunna rosta samt att färgen håller länge.
I våra öron låter detta attraktivt då vi inte har pengar eller tid att måla om ett tak var 8-10 år. Men stämmer det?
Vad är egentligen för- och nackdelarna som ni ser det med dessa olika sorters plåtar?
Svar:
Jag ska börja med att säga att jag inte har erfarenhet av Prefalz i praktiken utan mitt resonemang kommer att vara ganska allmänt. Som jag förstår det är Prefalz ett tyskt system men ganska nytt i Sverige, så det är antagligen tidigt att säga hur det fungerar i svenskt klimat. Aluminium korroderar i liten utsträckning när det är torrt. Om det står fuktigt som det kan göra
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.