Kulturarv utan gränser återuppbygger i stor skala

En återuppbyggnad av kulturella symboler är nödvändig för försoning. Så resonerade Kulturarv utan Gränser (KuG) och tog på sig uppdraget att med stöd av Sida och EU restaurera delar av det förstörda kulturarvet på Balkan. Här skriver Madeleine Sjöstedt om organisationen och om uppdraget.

Att förstöra kulturers gemensamma historia är ett effektivt sätt att rasera människors stolthet och identitet. Därför har en massiv förstörelse av kulturarvet i form av kyrkor, moskéer, bibliotek, monument, dokument och museer blivit en del av modern krigföring. Krigen på Balkan visar detta med all önskvärd tydlighet. Men även i Kambodja, Mellanöstern och i Afrika har en systematisk förstörelse av människors gemensamma kulturarv genomförts.

Skyddet av kulturell egendom är en mänsklig rättighet som är stadfäst i 1954 års Haagkonvention. Kulturarv utan gränser bildades med anledning av krigen på Balkan för att arbeta för att återuppbygga och rekonstruera kulturella värden som skadats av konflikter och katastrofer. Projektledarna som är arkitekter och museimänniskor leder arbetet som framför allt sker i Bosnien-Hercegovina och Kosovo. Arbetet expanderar kraftigt under 2003 och 2004.

Kulturfrågorna har sin givna plats i uppbyggnaden av en stat byggd på fred och mänskliga rättigheter. Ingenstans är detta mer tydligt än i länder som härjats av interna konflikter. Att

Intressant, eller hur?

Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up