Ångbroms, vindpapp eller ingenting mellan källare och första våning?
Vi har en källare under halva huset. Källaren är enkel, oisolerat. Vi har renoverat den lite grann, vi har grävt ur och gjutit en ny golvplatta, samt putsat och målat väggarna. Vi har tagit ur vedpanna och ska ha bergvärmepump där istället. Vi kommer installera element i källaren för att ha lite värme så inget fryser på vintern. Vi har byggt ett nytt bjälklag mellan källare och första våning (kök), mellan åsar har vi lagt råspont. Vi har inte bestämt än isolering men det blir träfiber eller cellulosa, ovanpå det kommer vi lägga bjälklagsplåt för vattenburen golvvärme. Vi kommer ha massivt trägolv på det (det blir skurgolv).
Än så länge har vi inte bestämt om vi kommer ha skivor eller nåt underifrån bjälklaget som källartak eller om vi kommer låta det vara som det är.
Så till min fråga, behöver jag ha vindpapp eller ångbroms i bjälklag eller ingenting? Jag undrar om det är nödvändigt eftersom källaren är oisolerat och än så länge odränerat (huset är dock på en kulle). Det kan vara lite fuktigt ibland i den och den kommer aldrig vara uppvärmd lika mycket som köket.
Kanske bra att det blir lite tätare (med duk alltså)? Eller inte?
Svar:
Om källaren
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.


