Fönstren är alltså inte kopplade. Innerbåge öppnas inåt och ytterbåge öppnas utåt.
I stort sett samtliga fönster är av typen en högre undre fönsterbåge i kombo med en lägre övre motsvarande (som jag tror ibland kallas för ”flaggfönster”).
Allt är väl underhållet och i gott skick (även trämässigt).
Att byta fönsterbågar (tex) känns alltså inte alls aktuellt. Och jag gillar inte tanken på att förändra det estetiska intrycket av dessa vackra fönster. Vare sig utifrån eller inifrån.
Givet dessa förutsättningar:
Finns det något alls man kan göra för att energieffektivisera dessa fönster? Mer än att fortsätta vanligt underhåll inkl. tätningslister och likn.
Svar:
Förutsatt att tätningslister är i bra skick och fönstren i övrigt är i bra skick finns inte så mycket att göra utan att alls förändra utseendet. Om man kan acceptera ett marginellt minskat ljusinsläpp kan man byta de inre glasrutorna till så kallade LE-glasrutor som har en beskiktning som reflekterar värmestrålning. LE-glaset (lågemissionsglas) är normalt 4 mm tjockt och gör ganska mycket för energibesparingen, i runda slängar från ett U-värde på 2-2,5 till cirka 1,6, och tar bort kallraset. Ytterglasen, som ofta är munsblåsta eller valsade i äldre hus behåller sin skiftande karaktär och bibehåller därmed det exteriöra utseendet. Läs mer i artikeln Gamla fönster kan bli bättre än nya eller Energisnålt utan fönsterbyte. Ett alternativ kan vara att sätta en ytterligare LE-glasruta på insidan av innerbågen, bågen blir dock avsevärt tyngre och gångjärn kan behöva förstärkas. Om man ändå vill behålla de gamla innerglasen i originalskick kan man trösta dig med att fönstren bara utgör en mindre del av husets klimatskal och istället koncentrera sig på andra energiåtgärder som beskrivs i Energiboken.
Stephan har det övergripande ansvaret för föreningens förvaltning och arbetar nära styrelsen, redaktionskommitté och externa samarbetspartners.