Frågeställare: LK
Vi har haft värmesystem via luftkanaler i taket. Till detta system är även kopplat Minimaster och Minivent från Bahco. Idag har vi bergvärme med elradiatorer. Vi vill byta Bahcos apparater mot vanliga ventiler med självdrag. Vilken typ ska vi köpa o hur många? Huset är byggt 1989, är på 4 rum/kök, badrum o gästtoa, i 1 plan, ca 124 kvm.
Svar:
I detta forum besvaras frågor om traditionella konstruktioner, hantverk och material. Tyvärr faller uppvärmnings- och ventilationssystemen du beskriver inte inom vårt område. Jag rekommenderar att du kontaktar en erfaren konsult för uppvärmning och ventilationssystem t.ex i gula sidorna.
Stephan har det övergripande ansvaret för föreningens förvaltning och arbetar nära styrelsen, redaktionskommitté och externa samarbetspartners.
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.