Tapetsera på puts av kalkbruk
Frågeställare: Johnny Fransson
Renoverar en villa byggd 1920 med ytterväggar av tegel i dubbla skift Ytterväggarna är invändigt putsade med kalkbruk och har varit tapetserade hela tiden (aldrig målade) De befintliga tapetlagren var väldigt bubbliga och släpper mkt lätt samt lämnar inga rester på underlaget. Första lagret består av tidningspapper. Fråga: Vilken metod rekommenderar ni då vi önskar att tapetsera igen med traditionella papperstapeter? Kan man förebygga att tapeten släpper för lätt?
Svar:
Problemet är att putsen suger ur bindemedlet i tapetklistret. Alltid förlimma sugande underlag, förslagsvis med utspätt klister. Låt torka och sedan tapetsera utanpå.
Jag är uppvuxen i Stockholm men tillbringat somrar och vinterlov i Örnsköldsvikstrakten sedan mitten av sextiotalet. Jag brinner för byggnadsvården och speciellt traditionellt måleri och färgsättning inom- som utomhus. Intresset och kunskapen har ökat efter 23 års anställning som målare på friluftsmuseet Skansen. Efter att varit Örnsköldsviksbo i 12 år, har jag nu flyttat till Vessigebro i Halland. Så nu blir det att lära ut traditionellt måleri, färgsättning och konsultverksamhet i Halland. Som läns ombud vill jag att vi vårdar och
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.
Så här hanterar Svenska byggnadsvårdsföreningen personuppgifter (GDPR)



