Modern mullbänk och funderingar kring radon

Vi står inför att isolera om en gammal mullbänk. Då golvbjälkarna ligger direkt på berg i halva huset tänker vi oss perlite som isolering (ev höja golvnivån något för djupare isolering). Grunden grävs ur och muren tätas med lera upp till syllen enligt konstens regler och vi har blivit rekommenderade en diffusionsöppen duk i botten för att hålla perliten skild från marken. Över detta ett 33 mm trägolv på syllar.

Men vad händer med det naturliga markradon som borde kunna sippra in genom denna konstruktion? Av en radonsanerare har vi blivit rådda att lägga en åldersbeständig gastät plast i botten (ej upp på muren), och att mätning inte var nödvändig utan lägger man bara denna plast så ska det hålla ev radon borta. Detta ska också kunna hålla fuktproblem borta i mullbänken. Det låter ju som en enkel och rationell lösning. På andra håll läser jag att plastduk inte rekommenderas, bland annat av återförsäljare av perlite.

Eftersom mätning av radon inomhus ska göras under eldningssäsongen fram till sista april, kommer vi kanske inte hinna mäta radonhalten efter att grunden lerklinats, dessutom är huset inte uppvärmt just nu då eldstäderna inte är igång ännu och elen är klippt på nedervåningen så vi kan

Intressant, eller hur?

Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up