Vi ska renovera vår mullbänk med perlite och har nyligen gått en kurs i ämnet genom Slöjd och Byggnadsvård Lerum. Vi hade initialt tänkt lerklina grundstenarna inifrån och då gå hela vägen upp till syllen med leran, men fick under kursen veta att det bör man inte göra, leran ska inte möta träet.
Vi funderar nu på om vi istället ska fästa musnät i metall i syllen, låta nätet gå ner över stenarna och sedan fästa nätet med sten och lera endast mot grundstenarna, och istället använda vindpapp för att täta. Vi funderar då på i vilken ordning man bör lägga pappen i förhållande till markduken? Vi har tänkt att lägga ett lager natursten i botten, sedan markduk, sedan 20 cm perlite.
Bifogar en skiss med två alternativ, vilken av dessa är att föredra? Eller finns det annat sätt att lösa det på och i så fall hur?
Vidare sades det på kursen att stockarna i grunden samt syllen bör behandlas med Protox Svamp för att förebygga svampangrepp, det var första gången vi fick höra om detta, är det något ni rekommenderar också?
Svar:
Byggnadsvård är ingen exakt kunskap och man kan få olika svar beroende på vilken expert man frågar. En bra princip är
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.