isolera vind på hus från 1956?
Huset är ett klassiskt fyrkantigt egna hemshus med två våningar och sadeltak. På sensommaren är det väldigt kvavt på vindsutrymmet och på vintern kommer det frost på insidan av taket ned mot takfoten. På vinden finns två gavelventiler.
Jag funderar på att lägga duk och isolera med träfiber i golvbjälklaget och täta vindsluckan, men det får ju samtidigt inte bli för tätt. hur ska jag tänka med isolering kontra ventilation? Jag vill inte göra allt för stor påverkan på huskonstruktionen då jag försöker att behålla husets karaktär.
Svar:
Just i detta fall är det viktigt att det är tätt mellan bostadsvåning och vind. Man vill inte att fuktig inomhusluft skall komma upp på vinden. Täta otätheter som runt vindslucka och andra glipor och lägg en duk under isoleringen när ni isolerar om. Följ upp med att mäta luftfuktigheten med en hygrometer under en hel säsong. En gavelventil i varje gavel brukar ge tillräcklig ventilation. Läs mer i artikeln Vindsisolering och vindsinredning.
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.



