Bygga om i köket

Fotograf/Illustratör: Ulf lindahl

Har man ett genuint gammalt eller ”halvgammalt” kök bör man självklart försöka bevara det med så små förändringar som möjligt. Men den verklighet vi ställs inför när det är dags att renovera köket är ofta mer komplicerad än så. Det befintliga köket är sällan lika gammalt som huset utan har ofta moderniserats och bytts ut flera gånger, helt eller delvis. Vill man då ha ett enhetligt kök som uppfyller alla vår tids praktiska krav kan det bli fråga om en rejäl ombyggnad. Hur olika husägare väljer olika tillvägagångssätt speglas i tre exempel, från 1700-talshuset till bostadsrättslägenheten.

Nytt kök i 1700-talshus på landet

”På landet” på Mälaröarna bor Christa och Dieter sedan snart tio år. Huset de övertog var gammalt, slitet, påbättrat och användes som sommarbostad. Det enda av det gamla köket som syns är det gamla vitmålade taket och fönstren som bytts ut i mitten av 1900-talet. Väggarna var täckta med treetexplattor.
Det stora köket har fått nytt furugolv, som är behandlat med vitpigenterad olja, vilket Christa inte är så stolt över idag. Men av det vita som nöttes ojämnt syns inte mycket längre och i fortsättningen kommer nog

Intressant, eller hur?

Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up