Väggar av lersten med brädfodring

Vi får hjälp att renovera och isolera vårt sommarhus från 1927 beläget i Ångermanland. När hantverkaren tog ner de gamla brädorna på söderväggen visade det sig att nedervåningen är murad med lersten. Övervåningen var isolerad med sågspån. Hantverkaren satte Huntonisolering på övervåningen, vindpapp över både lersten och Huntonisolering och sedan på med nya brädor.
Övriga väggar som inte vätter mot söder har mestadels fina brädor även om de i nederkant har murknat, men vi funderar på att spara dessa väggar och kanske bara byta det som är murket samt den lockläkt som är för dålig.
Räcker lerstensväggarna som isolering på nedervåningen? Behövs vindpapp?
Eftersom vi vill isolera väggarna även på övervåningen där det är sågspån som runnit ut, vet jag inte hur vi går vidare när vi inte vill riva ner hela brädfodringen. Kan vi isolera med Hunton från insidan på övervåningen eller finns andra alternativ? Hur gör man då med vindpapp? Det är Tretex bakom tapeterna.
Hur vanligt är lersten med brädfodring i Norrland? Tacksam för svar!

 

Svar:

Den obrända lerstenen har främst förekommit som invändig beklädnad i t.ex. ladugårdar i dessa trakter men jag har hört talas om det också i boningshus utan att ha sett några exempel. Utanpå krävs

Intressant, eller hur?

Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up