Vad finns det för färg som man kan använda istället för latexfärg som ger en liknande funktion med att spärra för blåsbildning på underliggande papptapet? Vi har fastnat för en none woven tapet. Hur nödvändigt är det utföra spärrgrundning på papptapeten?
Jag kommer måla med Auro förg i taket och även varit i kontakt med dem för att se om Auros Puts grund går kunde vara lämplig, fick tyvärr ett nekande svar. Skulle ägg olje tempera kunna fungera??
Gamla taperna är satta på gips och det är bara 1 lager tapet.
Svar:
En klurig fråga, som blir vanligare med tiden. Ett lager tapet på gips borde inte vara någon fara. Det som är känsligt är spacklingarna på gipsen. Oftast är det inte förlimmat på dom. Man skulle kunna stryka väggarna med utspätt tapetklister (50% stärkelseklister och 50% vatten) då. Låta torka för att sedan limma upp none woventapet. Om huset står ouppvärmt periodvis och konstruktionen i övrigt är diffusionsöppen kan det dock bildas mögel under det täta ytskiktet.
Om ni vill undvika latexgrunden av miljöskäl så kan det vara värt att välja en papperstapet som kan klistras upp som vanligt med stärkelseklister. Non-woventapeter är plastbehandlade och täta och det tillhörande limmet innehåller mycket
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.