Restaurera öppen spis?
I vårt hus i Bohuslän från 1875 har vi en öppen spis tillverkad av natursten (troligtvis granit) och kanske tegelstenar. Färgen har spruckit och det låter ihåligt när man knackar på vissa ställen. Jag skulle tro att den gula färgen är alkydoljefärg målad på 40-talet men det kan finnas andra färgtyper också. Det ursprungliga bruket under färgen verkar vara av gammal typ med snäckskal i, fläckvis lagat med nyare bruk och spackel. Planen är att försiktigt knacka ner den gula färgen och sedan måla med passande färg. Vi har fått tips om limfärg, kalkfärg, silikatfärg, matt linoljefärg eller emulsionsfärg. Vilken rekommenderar ni? Huset kallställs på vintern, om det påverkar valet av färg. Vidare, tror ni att vi behöver putsa innan målning, och rekommenderar ni då kalkbruk eller lerbruk?
Svar:
Det är klokt att avlägsna den hårda och dåligt sittande färgen, men räkna med att det blir mer jobb än ni tänkt – för det blir det nästan alltid!
Snäckskal som inblandning i framförallt kalkbruk är belagt från perioden 1700–1900. Det stämmer alltså väl med ursprunget 1875.
– Murstockar och eldstäder före ca 1900 är i regel murade med lerbruk ovanför golvnivå, men putsen kan vara kalkputs ändå.
Du ska
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.
Så här hanterar Svenska byggnadsvårdsföreningen personuppgifter (GDPR)


