Renovera gammal pärlspont?
Den pärlspont vi har tagit ner från det gamla timmerhus vi nu flyttat, vill vi återanvända så mycket som möjligt av. Pärlsponten var torr och svår att ta ner. Den hade en hel del torrsprickor och fler sprickor blev det vid nedtagningen. Kan man renovera den med t.ex. linoljekitt?
Svar:
Det är svårt att avgöra utan fotografier men i princip går ju allt att laga 🙂 Om brädorna har spruckit kan man limma ihop med vanligt trälim och klämma ihop med tving under torkningen. Om det saknas material kan man spackla och slipa efter återmontering. Linoljespackel kanske blir lite jämnare än linoljekitt men det sistnämnda fungerar också bra även om det är svårare att slipa och få helt jämt.
Är en oberoende, ideell förening som jobbar för skydda, vårda och bevara byggnader och bebyggelsemiljöer från alla tider. Det gör vi genom att skapa opinion, sprida och förmedla kunskap om byggnadsvård, beprövad byggnadsteknik och hållbart byggande.
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.


