Radonskydd vid mullbänk?
Hej vi renoverar vårt soldattorp och vill gärna välja mullbänk med perlite för mest miljövänliga byggeri men vi ligger i högriskområde för radon strålning och mätning över gränsvärdet. Hur kombineras man val med mullbänk och samtidigt skydd mot radongas?
Svar:
När det gäller risker med radon finns det delade meningar, en del tycker riskerna är överdrivna och att forskningen inte är entydig och andra tar det säkra före det osäkra. Bor man mer än korta perioder i huset rekommenderas att regelverket följs. Mer information om radon finns på Strålskyddsmyndighetens hemsida.
I en mullbänkskonstruktion går inte markradonet att ventilera bort (som är möjligt under en krypgrund). Ni behöver isåfall installera en radonsug som ansluts till en dräneringsslang i grunden. Dessa går att välja kombinerat med luftavfuktare om man upptäcker att det förekommer fukt i grunden. Förslagsvis gräver ni ut befintlig mullbänk och fyller först med ca 15-20cm singel där dräneringsslangen monteras, varpå ni kan återlägga den gamla mullbänken som koncentreras till ytterväggarna och sedan toppa upp i mitten med perlite för bästa isoleringsförmåga.
Om det är ett högriskområde för radon, vilket kommunen i så fall kan bekräfta, eller om mätvärderna är betydligt över gränsvärdena är ett bra tillfälle att undvika eventuella problem för er och
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.


