Måla kalksåpat trägolv hall?
Hur ska vi gå tillväga nu för att måla golvet? Läste någonstans att om du såpskurat med linoljesåpa så torkar inte färgen. Hur får vi enklast bort nuvarande ytbehandling kalk/såpa så att vi kan måla golvet med linoljefärg? Eller det kanske bara är att måla? Golvet slipades för 4 månader sen och är skurat runt 5ggr kalkat två ggr med kulekalk.
Svar:
Rester av såpa och kalk kan påverka resultatet vid målning. Eventuellt skulle en lättare avslipning och rengöring med pH-neutralt rengöringsmedel kunna förbättra förutsättningarna. Jag skulle föreslå att måla en provyta först på en lite undanskymd plats. Om det skulle vara problem med torkning, flammighet eller annat kan man testa med en annan färgtyp som till exempel Äggoljetempera.
Jag är uppvuxen i Stockholm men tillbringat somrar och vinterlov i Örnsköldsvikstrakten sedan mitten av sextiotalet. Jag brinner för byggnadsvården och speciellt traditionellt måleri och färgsättning inom- som utomhus. Intresset och kunskapen har ökat efter 23 års anställning som målare på friluftsmuseet Skansen. Efter att varit Örnsköldsviksbo i 12 år, har jag nu flyttat till Vessigebro i Halland. Så
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.
Så här hanterar Svenska byggnadsvårdsföreningen personuppgifter (GDPR)



