Renovera putstak inomhus på vassmatta mm under?
Vi bor i ett hus från 1894 med stående plank i väggarna. Huset kallas arrendatorsbostaden.
Här har vi samlat våra medlemmars frågor om praktisk byggnadsvård. Vare sig du söker svar om isolering, färgsättning eller plåtfasader är chansen stor att svaret finns här.
Som medlem kan du ställa din byggnadsvårdsfråga i formuläret och läsa alla andra frågor och svar.
Har du frågor om vår verksamhet i övrigt är du alltid välkommen att maila.
Vi bor i ett hus från 1894 med stående plank i väggarna. Huset kallas arrendatorsbostaden.
Måla direkt på väggen i ett timmerhus. Vad ska vi tänka på och vilken färg är bäst att använda?
Ny yta på innerväggarna nödvändig. Men vilken yta ?
Vi ska sätta panel på yttre fasad som idag är rent timmer. Isolera, vindskydd och slutligen panel.
Jag renoverar en gammal mullbänk där grunden består av natursten. Fogarna mellan stenarna är tätade med kalkbruk från utsidan.
Korsvirkeshus från 1724 – isolering på insidan.
(nya magasinet On LIne ??)
Skall inreda arbetsrum i kulturskyddad magasinsbyggnad med rappad stående timmerstomme.
Torp ifrån 1878, ett kök med torr mullbänk. Kan vi fylla på med skumglas?
Vi har en oinredd vind med spån i öppet bjälklag där det blir väldigt hög luftfuktighet i utrymmet på sommaren och frost på vintern. Vilka åtgärder finns att tillgå för att bäst stabilisera klimatet på vinden?
Vi har beställt nytillverkade fönsterkarmar till våra gamla fönsterbågar som vi under sommaren tänkte sätta i. Vad bör man tänka på när man sätter i fönsterkarmar i ett gammalt hus?
Vi har byggt upp ett gammalt timmerhus där utsidan ska bevaras. Nu funderar vi på invändig isolering (Lappland). Tjocklek på isolering? Placering av ångbroms?
Skall jag ha vindpapp på insidan?
Behöver råd om vilket material som passar bäst för att isolera golv mellanbjälklag
Jag bor i en gammal skola där det finns en äldre vattenpump på gården. Den har fastnat!? Hur gör vi?
Vi köpte ett ödehus av ett dödsbo som vi nu försöker rädda. Men varför har vi fukt på väggar/innertak i vårt gamla torp?
Jag vill renovera en vägg och undrar hur gammal tapeten är. Det finns inga exakta uppgifter om husets ålder.