Vårt hus är från 1914 och är byggt direkt på ett berg. Golvet i källaren är berg.
I källaren finns det två stycken vatten ”pölar” som är ca 40 cm djupa. Vi har tömt pölarna helt och på detta sätt konstaterat att pölarna fylls på underifrån dvs det kommer inget vatten från väggarna. Eller längsmed själva ”berg”golvet.
Vi vill minska fukten i källaren få bort vattenpölarna. Källaren är inte tänkt att använda som boende då takhöjden endast är 1 till 2 m. men vi vill minska risken för rötskador och mögelangrepp.
Även isolera taket i källaren för att förbättra inomhusmiljön i själva huset.
Vad ser ni för lösningar?
Hur blir vi av med pölarna?
Hur minskar vi fukten?
(Har väldigt svårt att tro att dränering kan ha någon effekt då vattnet kommer underifrån.)
Mvh
Tobias
Svar:
Fritt vatten under huset behöver inte vara ett problem, kvarnar och byggnader vid vattendrag är exempel på byggnader som har fungerat ändå. Har det varit fuktproblem i konstruktionen i övrigt hittills? Om inte så kanske man skall låta det vara och bara övervaka klimatet med en hygrometer. Tilläggsisoleringar kan vara riskabla eftersom man ökar temperaturskillnaden på ömse sidor av isoleringen vilket i sin tur ökar risken för kondensfukt. Däremot
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.