Vårt hus har idag en gul träfasad och vi tror att det fick den färgsättningen någon gång på 70-talet. Vi ska nu måla om huset och funderar på att byta från den gula. Vi vet att vi behöver göra en bygganmälan men skulle gärna vilja ha hjälp med ett förslag som passar huset och har en chans att bli godkänt. Vi är nyfikna på tidstypiska alternativ för ett 20-talshus.
Så vitt vi kan se har huset haft tre färgsättningar. Det gula och innan det var huset varmvitt med kallare vitt på fönsterfoder och knutar samt en ganska ljus grön på fönsterbågarna. Vi har också en äldre bild på huset som vi tror visar originalkulören. Tyvärr är bilden svartvit men på fasaden så kan vi se ett lager av en rosa kulör och med brunt på knutar och foder. Lite oklart hur fönsterbågarna såg ut då men på den svartvita bilden ser de ljusa ut.
Vi tycker den vita färgsättningen ser fin ut, den rosa är lite intressant men jag är inte så förtjust i brunt på foder och knutar. Har också mest sett putsade hus med liknande färgsättning. Lite osäker på vad det finns för helt andra alternativ.
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.