Måste alla gamla kök ”blåsas ur” när de ska renoveras? Finns det något värde i skåp med överfalsluckor. Ska vi ersätta järnspisen med en elspis? Det bulliga kylskåpet från 50-talet som fortfarande håller kylan, det borde väl ändå slängas ut? – Vad som är vettigt, praktiskt, och hållbart från bevarandesynpunkt diskuteras här av Staffan Hansing.
Om man får tro inredningstidningarna är drömmen ett stort kök, gärna med öppen planlösning mot övriga bostaden. Helst ska man också ha en köksö som alla vännerna kan stå kring medan man själv med ett leende på läpparna reder av såsen inför middagen. Givetvis är allt skinande rent och inredningsreportagens obligatoriska citroner ligger som vanligt i sitt fat.
För att åstadkomma det i ett äldre hus måste man förutom att byta ut hela köksinredningen oftast också göra om hela bostadens planlösning. Även om man inte har sådana extrema planer finns det mycket man bör tänka på när man ska renovera ett kök.
För
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.