Isolering mot kallvind: Ångspärr/Ångbroms eller ingetdera
Det handlar mest om utrymmet mellan takstolarnas hanbjälkar ned mot taket till uppvärmd boyta. Idag är dessa ”fack” fyllda med sågspån och i vissa delar kutterspån. Mycket har sjunkit ihop. Under detta material finns inget tätskikt alls, utan man kommer direkt ned till ovansidan på underliggande rums tak. Murstockarna (finns två genom kallvinden) är numera kalla, då det nu är annan uppvärmning än den ursprungliga.
Så klart är jag i samband med eventuella insatser på isoleringen, fundersam på risk för mögelbildning på kallvinden. Det finns ingen mögelbildning idag.
Jag tycker mig förstå att det är bra att hindra luftvandring från underliggande uppvärmda utrymmen upp till vinden. Då kan man använda vindduk (eller motsvarande) på ovansidan tak, mellan hanbjälkarna tänker jag. Men man ska väl också undvika fuktvandring samma riktning? Jag använder mig av hygroskopiska isolermaterial (sågspån/kutterspån/modernare cellulosa-material).
Givet detta uppstår följande frågetecken:
* Ska jag använda ångbroms?
* Eller kanske rent av ångspärr (eftersom det väl ännu effektivare stoppar fuktvandring)? Fast i mitt mindset så hänger bruket av ångspärr ihop med bruket av icke-hygroskopiskt isolermaterial typ minerlull. Rätt eller fel?
* Eller kanske att jag inte ska använda vare sig ångbroms eller ångspärr? Ingendera, bara en vindduk?
Just nu känns det som
Intressant, eller hur?
Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.



