fbpx

Docomomo vakar över hotad modernism

Flera av modernismens byggnader lever under hot. Docomomo är föreningen med medlemmar i 50 länder som värnar om just dem. Inte minst de dåligt underhållna husen från 1960- och 70-talen.

Chaufförens hus i Utrecht. Arkitekt G. T. reitveld 1927-29. Ett experiment i industriellt byggnade. Fasaden består av betongskivor upphängda på en stålkonstruktion. Varsamt restaurerad i Docomomos anda av D. de Maar 1989-96. Foto efter renovering.

 

Docomomo, DOcumentation and COnservation of buildings, sites and neighbourghoods of the MOdern MOvement, är en fristående och ideell förening med syfte att värna om modernismens byggnader.

Initiativet till föreningen togs av holländarna Wessel de Jonge och Hubert-Jan Henket. Det var när Wessel de Jonge arbetade med sitt exjobb om sanatoriet Zonnestraal i Hilversum, en då förfallen modernistisk pärla, som han kom på det klara med att det fanns väldigt lite kunskap och erfarenheter om material och restaureringar av modernismens byggnader. För att få reda på mer började han tillsammans med Hubert-Jan Henket bygga upp ett internationellt nätverk och en kunskapsbank för den här tidens byggnader. Så startade Docomomo och 1990 bildades föreningen formellt.

Sedan dess har Docomomo vuxit. Idag finns 2 000 medlemmar i 50 olika länder. Syftet

Intressant, eller hur?

Som medlem får du tillgång till alla våra artiklar och kan ställa frågor om byggnadsvård.
Bli medlem för att läsa vidare eller logga in nedanför.

Inget/Glömt lösenord?
keyboard_arrow_up